Bozcaada ( Tenedos )

Bozcaada, Çanakkale iline bağlı Ege Denizinde yaklaşık 2500 kişilik bir nüfusa sahip küçük bir adadır.  Yaz sezonunda bölgede bulunan yerli ve  yabancı turistlerin ziyaretleri yaz aylarında  ada nüfusunun büyük ölçüde artmasına neden olur.

Bozcaada’nın  ana geliri turizmin yanı sıra, şarap üretimi ve balıkçılıktır. Adanın yüzölçümü yaklaşık 39 kilometrekaredir. Geyikli İskelesinden düzenlenen feribot seferleri adaya ulaşımı sağlar. Yaz aylarında bir saat arayla düzenlenen feribot seferleri, kış aylarında daha seyrektir. Yaklaşık yarım saat süren geçiş, Ege denizinin binbir mavisinin sergisi gibidir.

Bozcaada  oldukça zengin bir arazi yapısına sahiptir. Dağlık ve kırsal arazi keçi ve koyun gibi çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesi için elverişlidir.  Tarıma uygun alanlar buğday tarlaları, üzüm bağları ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adanın batı tarafında bir çam ormanı vardır. Ada kendine özgün mimarisi ve plajlarıyla yoğun ilgi çeker.

Bozcaada tarihte Tenedos adıyla anılan eski bir Rum adasıydı. Ünlü Yunanlı şair Homeros un  İlyada ve Odyssey adlı eserinde Tenedos dan sözetmiştir.  Ada  1455 yılında  Ege Denizindeki  tek Türk adası olup, Osmanlı İmparatorluğu döneminde donanma üssü olarak kullanılmıştır.  Çanakkale Savaşı sırasında İngilizler tarafından işgal edilerek  ikmal üssü olarak kullanilmis olup, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Lozan Antlaşması ile 1923 yılında Türk Cumhuriyetine teslim edilmiştir.

Bozcaada Kalesi  adaya gelenlerin ilk feribottan gördükleri görkemli bir yapıdır. Kale ve limanın Fenikelilere kadar uzanan  bir geçmişi vardır. Fatih Sultan Mehmet döneminde kale yeniden inşa edilip bugünkü etkileyici halini almıştır. Bozcaada Müzesi adaya özgü eserleri, koleksiyonları, ada sakinlerinin hikayelerini, günlük yaşamlarından esintileri günümüze taşımaktadır. 17 yüzyıldan kalma  Köprülü Mehmed Paşa Camii görülmeye değer bir eserdir.

M Hakan Gureney tarafından kurulan Bozcaada Müzesi, bu kıyıların eşsiz hikayelerini anlatan eserleri sergileyerek bu güzel adayı daha yakından tanımamıza yardımcı olur ( www.bozcaadamuzesi.net ).   Üzüm Hasat Şenlikleri, Eylül ayında ada hayatına heyecan katar. Bozcaada’nın  kırmızı gelincik reçeli ünlüdür.  Adanın tepelerini süsleyen rüzgar türbünleri adanın  kendi enerji gereksinimi karşılamasını sağlar.

Her Çarşamba günü ada merkezinde kurulan pazarda, bölgede yetiştirilen meyve, sebze  ve her türlü gıda ürünlerinin yanı sıra giysi ve ev eşyalarınıda bulmak mümkündür.

Web sitesi: http://www.bozcaada.gov.tr/

Bir Cevap Yazın